Guy Olami - Photographer
Hosting

Yaara Bashan Haham

גיא עולמי – אוצֵר גלריית החלונות
מארח את: יערה בשן חכם
"... בין התמונות והמילים"
יערה בשן חכם

גלריית החלונות, קומה 3 בקניון עזריאלי – אוגוסט 2006
( פתיחה חגיגית ב 04/08 ב 12:00 )

 

נולדתי בארץ, 1963, את ילדותי העברתי בכפר יהושע ויקנעם מושבה. ילדוּת ברגליים יחפות, בין ערמות חציר, שדות עגבניות וכותנה. גדלתי במשפחה חקלאית בת 6 ילדים, וכילדה הייתי שותפה בעזרה במשק ובעבודת כפיים רבה.

לימודים

בי"ס יסודי ותיכון למדתי בבית הספר האזורי בכפר יהושע.

1985      לימודי הוראת עיצוב בסמינר "אורנים".

במסגרת זו למדתי קורס צילום בסיסי עם ישראל (רולי) נתיב, זו הייתה הפעם הראשונה שבה נחשפתי לעולם הצילום.

1986-1990 לימודי עיצוב תעשייתי ב"מכון לחינוך טכנולוגי" בחולון, את הלימודים סיימתי בהצטיינות.

במסגרת זו למדתי שני קורסי צילום, למתחילים ולמתקדמים, עם בועז טל (כיום פרופ').

2000-2005 לימודי תואר שני בעיצוב תעשייתי בטכניון. על עבודת התזה קיבלתי פרס מצוינות במחקר.


עיסוקים

שנים רבות אני עוסקת ביצירה, בעיקר עבודות יד, מעץ, שעם ונייר. חלק מהעבודות נעשו כעצמאית וחלקן כשכירה.

1991-1997 עבדתי כמעצבת אריזות (עיצוב מבני) במפעל של אריזות קרטון.

            במסגרת עבודה זו, קיבלו 3 אריזות שעיצבתי, פרסים בתחרויות עיצוב בינלאומיות.

ספורט

לפני 3 שנים, בגיל 40 (כנראה המשבר הזה...) קראתי כתבה על טריאתלון, למרות שמעולם לא עסקתי בספורט, החלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות. מאז השתתפתי ב-15 תחרויות טריאתלון, רצתי חצי מרתון, ואפילו טיפסתי את מדרגות עזריאלי. לעיתים, לקחתי איתי מצלמה לתחרות ותוך כדי ההתארגנות או לאחר התחרות צילמתי את האירוע מנקודת מבטה של משתתפת, נקודת מבט שרואה את היופי בהתארגנות עצמה, בשורות האופניים, בצבעוניות ובפרטים הקטנים שאולי נראים שוליים למסתכל מהצד.

טיולים

בשנתיים האחרונות יצאתי לארבעה מסעות בחו"ל שהיו לי מאוד משמעותיים, הן מהבחינה האישית והן מהבחינה הצילומית. נסעתי כדי לתת לעצמי פסק זמן מהשגרה, שגרה של אישה נשואה ואם לארבעה ילדים.

למעשה, בטיולים האלו התחלתי לצלם באופן משמעותי והתחלתי לחשוב על משמעות הצילום עבורי: האם לשם תיעוד, האם לשם אומנות או אולי לשם בריחה...

בנסיעה הראשונה להודו, (בנובמבר 2004) צילמתי המון, בעיקר תיעדתי את המקומות שבהם היינו, את הנשים שאיתן נסעתי ואת האנשים שאותם פגשנו. בנסיעה לרומניה, (יולי 2005) עדיין ניסיתי לתעד, הפעם את האווירה ואת הפעילויות שהתרחשו במהלך המסע. לפני הנסיעה למרוקו, (נובמבר 2005) שאלתי את עצמי "לשם מה אני מצלמת?", הבנתי כבר שאי אפשר להעביר את חווית המסע האישי דרך התמונות ומצאתי שבמידה מסוימת מטרת הצילום שלי הייתה בריחה, בריחה מהחוויה עצמה, והתלבטתי אם בכלל לקחת מצלמה. לקחתי. אבל זה היה אחרת, בצילום חיפשתי יותר קומפוזיציות מעניינות וכמעט לא ניסיתי לתעד את המסע או את המקומות שהיינו בהם. בנסיעה לאוגנדה (פברואר 2006) המצלמה שימשה בעיקר לחיפוש אחר קומפוזיציות מעניינות, אבל גם לתיעוד, הפעם תיעוד מתוך בחירה ולא מתוך בריחה.

דווקא דרך היציאה החוצה, למרחקים, למדתי להעריך ולמצוא עניין בסביבה הקרובה. בעזרת הצילום גיליתי את היופי והמורכבות של הפרחים, של העלים, של המבנים, של הטבע. הצילום נתן משמעות נוספת לטיולים בארץ, ואפילו לשוטטות ביישוב, בחצר, בבית.

תערוכה

התערוכה הזו היא מעין סיכום לשנתיים של צילומים, לשנתיים של תהליך חיפוש משמעות הצילום עבורי, וחיפוש אחר נושאי צילום המעניינים אותי.  

התערוכה מורכבת ברובה ממוביילים של צילומים שנעשו במסגרת הטיולים בארץ ובעולם, בעיקר צילומי טבע ומבנים ארכיטקטוניים, אך גם נגיעה קלה בצילומי אנשים, חיות וספורט.

כמעצבת אריזות, הקדשתי מחשבה רבה לאריזה של התמונות. רציתי שהקומפוזיציה לא תסתיים בתמונה עצמה, אלא תתפתח לקומפוזיציה נוספת הנובעת משילוב של מספר תמונות יחד, בשילוב עם כיתוב. הכיתוב מוסיף לתמונות עוד מימד, עוד זווית ראיה, הסבר, יוצר אוירה או מעלה חיוך....

לראות... להרגיש... לחוש... להריח... לשמוע    ..... "בין התמונות והמילים".

 

יערה בשן חכם

שכניה, ד.נ. משגב   20183

054-2490390, 04-9998037

[email protected]

 

אוצר התערוכה והגלריה: גיא עולמי 0526966682


לתערוכה

To the Exhibition