Guy Olami - Photographer
Hosting

David Barkan

גיא עולמי – אוצר גלריית החלונות
מארח את: דויד ברקן

ינואר 2006 בגלריית החלונות, קומה 3 בקניון עזריאלי


אוצר התערוכה: גיא עולמי

"פנורמה ישראלית"
דויד ברקן

To the Exhibition

נולדתי ברוסיה לקלרה ומורדכי ברקוביץ, בשנת 1943.
נשוי לעליזה לבית גרוס, אב לסיגל, סיון ומור.
גר בחיפה.
Barkan
חיי החלו בתקופה הקשה והגרועה ביותר בהיסטוריה העכשווית, מלווה בתחילה בבריחה מהנאצים, ובהמשך עליה לישראל תוך כדי נסיונות התחמקות מהבריטים ששלטו אז בישראל, (תקופת הספר הלבן), ולבסוף לכידה האוניה בה הגענו על ידי הבריטים, מחנה מעצר של שנה וחצי בקפריסין, ומשם עליה לגאלית לישראל בסוף שנת 1947, ואז ישירות לתקופת מלחמת השיחרור, האבא מיד גויס לצבא, וזכרונות הילדות שלי מלוים בתמונות מלחמה.

כיום עוסק ב-Hi Tech, בתחומי ראיה ממוחשבת ועיבוד תמונה ומערכות אלקטרוניקה ממוחשבות.
הצילום כתחביב מלווה אותי מהילדות המוקדמת, בתחילה באמצעות מצלמה אותה קבלתי מאבי כמתנה, מצלמה מהסוג שנפתחת כגרמושקה כשהחיבור בין העדשה לבין גוף המצלמה היה מקרטון, (מצלמות כאלו ניתן כיום לראות רק במוזאונים המציגים מצלמות עתיקות), ובהמשך באמצעות מצלמות שאותן רכשתי לעצמי ומחסכונותי.
האמת היא כי מצלמה פשוטה זו שקבלתי מאבי סקרנה אותי ביותר ודרך העדשה שלה למדתי בעצמי את סודות הצילום הבסיסיים. המצלמה כמובן היתה בסיסית ביותר, ואת כל הכיונים נאלץ הצלם לבצע ידנית. כדי לקבל תמונות טובות באמצעותה נאלצתי ללמוד את מבנה הצמצם, מבנה ותפקוד התריס, מבנה וסוגי פילמים (זוכרים היה כזה דבר עד לא מזמן).
אני מסוג הצלמים החובבים אשר הייתי נוהג לקנות בזמנו פילמים ברולות שך 30 מטר, חותך אותם לקטעים, טוען אותם למאגר קסטות ריקות אשר היו ברשותי, מצלם, מפתח את הפילמים בחומרים אותם הרכבתי בעצמי מחומרי יסוד, ולאחר מכן מדפיס את התמונות בציוד הקרנה שגם אותו או בניתי לעצמי ואו במקרה האחר קניתי ציוד משומש מיד שנייה ושידרגתי אותו לקבלת תוצאות טובות יותר.
החלק הטכני בצילום, המצלמה, ציוד ההדפסה והתהליכים הכרוכים בקבלת תמונות עניינו אותי ומשכו אותי לא פחות מהצילום עצמו. לצילום פאנורמי תמיד נמשכתי, הדבר נראה בעיני כקסם מיוחד. בתקופת הצילום בפילם עשיתי כבר ניסיונות ראשונים, אבל, ללא ציוד מקצועי יקר והמתאים במיוחד למטרה זו, המאמץ היה גדול והתוצאות מאכזבות. עד אשר הגיע עידן הצילום הדגיטלי.

את הניסיונות הראשונים בצילומי תמונות פאנורמיות התחלתי כבר לפני כשנתים. בהתחלה בגישושים ובניסיון ותהייה, והרבה ניסיונות תוך כדי רישום תנאי הצילום ובחינת התוצאות.
גם בסביבה הדגיטלית בהתחלה היו התוצאות מאכזבות, ומתוך הרבה ניסיונות הצלחתי להוציא תוצאות מוגבלות, אבל למטרה שהצבתי לעצמי, צילום של 400 מעלות לא הצלחתי להגיע. לתוצאות ראשונות סבירות הצלחתי להגיע רק כאשר חקרתי יותר לעומק את סודות הצילום הפאנורמי.
במהלך התקופה למדתי כי ישנם מספר גורמים המפריעים לקבלת תוצאות טובות בצילום פאנורמי.
בעיה עיקרית ראשונה הינה פילוס המצלמה. כדי לצלם תמונת נוף המקיפה מבט של יותר מסיבוב שלם (כ-400 מעלות סיבוב) יש צורך לפלס את ציוד הצילום.
ראשית בניתי לי מעין במה, משטח-בסיס המורכב משלוש רגלים אשר אותה אני מפלס ללא כל קשר לקרקע עליה אני מציב את המצלמה. על ה"במה" המפולסת אני מציב תלת רגל ומכוון את אורך הרגלים כך שחלקו העליון של תלת הרגל גם הוא יהיה מפולס, ולבסוף אני מפלס את המצלמה באמצעות פלס קטן ודו כיווני אותו אני משלב בתפסנית הפלש.
הבעיה השניה הקיימת בצילומי פאנורמה ואשר לא קיימת בצילום רגיל הינה התחשבות בתנאי תאורה ומיקום השמש. בצילום רגיל אין כל בעיה לבצע כיוון תנאי הצילום על פי תנאי השטח המצולמים. אבל כאשר מנסים לצלם רצף של תמונות ובהיקף סיבובי מלא ובחלק מהתמונות המצולמות המצלמה קולטת תמונות המוארות היטב בשמש, ובחלק מהתמונות המצלמה קולטת תמונות כאשר השמש חודרת ישירות לעדשת המצלמה, ובחלק מהתמונות הנופים מוצלים ולא נראים, תופעות המקשות על קבלת תוצאות טובות. ובעקבות הבעיות כמתואר בזה ניתן גם להבחין בחלק מהצילומים המוצגים בזה. ולבסוף את כל רצף התמונות האלו צריך "לתפור" לתמונה רציפה אחת שלמה ואופטימלית.
חלקן הגדול של תמונות הפאנורמה שלי מורכבות מעד 10 תמונות בדידות אשר "נתפרו" וחוברו זו לזו באמצעות המחשב לקבלת תמונה רציפה ושלמה. כיום יש בידי אוסף של כעשרים תמונות פאנורמיות של נופים שונים בישראל, ולדעתי אוסף התמונות הפאנורמית שלי ילך ויגדל בתקופה הקרובה. רוב תמונות הפאנורמה המוצגות בזה הינם כתוצאה מהצבת המצלמה בנקודת הסתכלות אחת וסיבובה על ציר ובזוית של לעיתים עד 400 מעלות, (מעל לסיבוב שלם מלא). בתמונות של 400 מעלות בימין התמונה ובשמאל לתמונה ניתן לראות את אותו הקטע של הנוף המצולם.
אני מרגיש שיש לי עוד הרבה מה לשפר, אבל חושב שהתוצאות אכן כבר ראויות לחשיפה בפני קהל הצלמים והחובבים בישראל.

זו לי התערוכה הראשונה שבה עבודתיי נחשפות, ובהזדמנות זו ברצוני להודות מקרב לב לאוצר תערוכת הצילום הראשונה שלי, גיא עולמי, שכה עודד אותי ועזר לי להופיע בפניכם, הן בהקמה והעמדת התערוכה בגלרית החלונות בעזריאלי, והן בתערוכה הוירטואלית מעל גבי האינטרנט.

בתודה מקרב לב
ובתקווה שתהנו


דויד ברקן -
שארית הפליטה 71
הוד הכרמל, דניה, חיפה 34987
טלפונים: 048253856, נייד: 0524390888

מייל: [email protected]

לתערוכה